Kurban Bajrami festohet në qytete të ndryshme në Shqipëri

Besimtarët myslimanë në Shkodër, faljen e Kurban Bajramit e kanë bërë pranë Xhamisë së Parrucës duke respektuar edhe protokollin shëndetësor

Continue Reading

Pas 86 vitesh falet namazi i parë i Bajramit në Xhaminë e Madhe të Ajasofjes

Në Xhaminë e Madhe të Ajasofjes (Ayasofya-i Kebir Cami-i Şerifi) është falur namazi i Bajramit të parë pas 86 vitesh me pjesëmarrjen e mijëra

Continue Reading

Gazetari sirian që ka humbur të afërmit e tij dëshiron të harrojë ditët plot dhimbje

Gazetari sirian Abdurrazzak Fadl, që ka humbur shumë të afërm në luftën e brendshme në vendin tij dhe i cili bashkë me familjen e tij është

Continue Reading

Haxhinjtë kryejnë ritualin e fundit të Haxhit në Mekë

Në numër të zvogëluar për shkak të pandemisë së koronavirusit të ri (COVID-19), haxhinjtë në Arabinë Saudite sot u bashkuan në qytetin e çadrave

Continue Reading

Maqedoni e Veriut, shoqatat turke shpërndajnë kurbane për familjet në nevojë

Shoqata e kulturës, ndihmës dhe arsimit Ensar me qendër në kryeqytetin e Maqedonisë së Veriut, Shkup, në bashkëpunim me fondacionin humanitar

Continue Reading

Liderët e Maqedonisë së Veriut, Shqipërisë dhe Kosovës mesazhe urimi për Kurban Bajramin

Zyrtarët e lartë të Maqedonisë së Veriut, Shqipërisë dhe Kosovës kanë uruar besimtarët muslimanë me rastin e festës së Kurban Bajramit. –

Continue Reading

Në prag të Bajramit, sulm terrorist në veri të Sirisë, 5 të vdekur

Të paktën pesë persona humbën jetën dhe 12 u plagosën në një sulm terrorist me autobombë në prag të festës së Kurban Bajramit në rrethin Ras

Continue Reading

Shkup, vazhdon tradita e shpërndarjes së bakllavasë për Bajram

Qytetarët e Shkupit të cilët pasditen e sotme kaluan në sheshin “Maqedonia” patën mundësinë të shijojnë një copë bakllava, të cilën e

Continue Reading

Kreu i BFI-së në mesazhin e Bajramit: T’i lutemi Zotit për ta tejkaluar sprovën e pandemisë

Ushtruesi i detyrës kryetar i Bashkësisë Fetare Islame (BFI) në Maqedoninë e Veriut, Shaqir Fetahu, ka uruar besimtarët muslimanë me rastin e

Continue Reading

Kryetari i Bashkësisë Islame të Kosovës: Anulohet namazi i Bajramit për shkak të COVID-19

Në Kosovë nesër nuk do të falet namazi i Bajramit për shkak të situatës epidemiologjike me koronavirusin e ri (COVID-19), bëri të ditur kryetari

Continue Reading