Aktivisti afgan ëndërron të kthehet në shtëpi një ditë

Ghazaal Habibyar ndodhet në Shqipëri bashkë me burrin dhe tre fëmijët e saj. Por mendja e saj nuk është e qetë, sepse shumë gra dhe fëmijë të

Continue Reading

Covid-19 në Shqipëri/ Ministria e Shëndetësisë: 3 humbje jete dhe 1054 raste të reja në 24 orët e fundit

Në 24 orët e fundit në vendin tonë janë regjistruar 1054 raste të reja me koronavirus nga 7256 testime të kryera Fatkeqësisht, 3 qytetarë nuk e

Continue Reading

Një fëmijë u vra ose u gjymtua çdo 5 orë në Afganistan, në 20 vitet e luftës

Pothuajse 33.000 fëmijë janë vrarë dhe gjymtuar në Afganistan gjatë 20 viteve të fundit, mesatarisht një fëmijë në çdo pesë orë, sipas

Continue Reading

Islami është thelbësisht social, jo politik!

Nga Hoxhë Alban Gorishti Duke parë ndërtimin e pallateve pas viteve 2000 me dritaret veri – jug , dhe sasinë e lagështirës brenda tyre, të

Continue Reading

Mësuesit e sanitaret në shkollë të vaksinuar, e detyrueshme edhe maska në klasë

Instituti i Shëndetit Publik në vendin tonë ka publikuar udhëzimin që duhet të ndjekin nxënësit dhe mësuesit gjatë procesit mësimor për këtë vit

Continue Reading

“Dy rabinë izraelitë abuzuan seksualisht me nxënësit për vite me radhë”

Një gjykatë rabine izraelite vendosi kundër dy krerëve të Yeshiva për abuzim seksual të nxënësve për vite me radhë në Yeshiv-ën Sefardike Be’er

Continue Reading

Etiopi, kryengritësit Tigray dëmtojnë dhe shkatërrojnë 7.000 shkolla

Fronti Nacionalçlirimtar Tigray (TPLF) ka dëmtuar pjesërisht ose plotësisht rreth 7.000 shkolla në Etiopinë veriore, tha një zyrtar i lartë

Continue Reading

Singapor, punonjësit e kujdesit shëndetësor do të lejohen të mbajnë hixhab

Infermieret muslimane që punojnë në shërbimet e shëndetit publik në Singapor do të lejohen të mbajnë shami. Kryeministri i Singaporit, Lee Hsien

Continue Reading

Talebanët festojnë teksa trupat e fundit amerikanë largohen nga Afganistani

Ka pasur të shtëna festive dhe fishekzjarre në të gjithë kryeqytetin afgan, Kabul, derisa të hënën trupat e fundit amerikane u larguan nga

Continue Reading

SHBA-ja shpall përfundimin e tërheqjes nga Afganistani, pas luftës 20-vjeçare

Shtetet e Bashkuara të Amerikës njoftuan të hënën përfundimin e përpjekjeve për të tërhequr të gjitha forcat e saj nga Afganistani, duke i dhënë

Continue Reading