Siri, vriten dy civilë në sulmet e Rusisë

Në sulmin ajror të kryer nga avionët luftarakë rusë në fshatin Keferderyen brenda kufijve të “Zonës së Deeskalimit të Idlibit” të

Continue Reading

Covid-19 në Shqipëri/ Ministria e Shëndetësisë: 2 humbje jete dhe 708 raste të reja në 24 orët e fundit

Në 24 orët e fundit janë kryer 4485 testime, nga të cilat kanë rezultuar pozitivë me COVID19, 708 qytetarë. Janë 6249 pacientë aktivë me COVID19

Continue Reading

Aksident në aksin rrugor Maminas-Durrës, plagosen 2 persona

Një aksident ka ndodhur ditën e sotme në aksin rrugor Maminas-Durrës. Tre automjeti janë përfshirë në aksident dhe si pasojë 2 persona kanë

Continue Reading

Egjipt, lirohet vajza e dijetarit Jusuf al-Kardavi pas 4 vitesh në burg

Prokuroria e Përgjithshme në Egjipt ka vendosur të lirojë Ala al-Kardavin, vajzën e ish-presidentit të Unionit Botëror të Dijetarëve Muslimanë,

Continue Reading

SHBA, gjatë zjarreve në Kolorado digjen të paktën 600 shtëpi

Të paktën 600 njësi banimi, një qendër tregtare dhe një hotel janë djegur nga zjarret që janë përhapur nga erërat e fuqishme në shtetin e

Continue Reading

Presidenti Erdoğan: Rendi aktual botëror nuk mund të vazhdojë derisa njerëzimi vuan

Viti 2021 ka dëshmuar se rendi aktual global që u shfaq pas Luftës së Dytë Botërore nuk mund të lejohet të vazhdojë në kurriz të vuajtjeve të

Continue Reading

Kosova shpall person non-grata një zyrtar rus të UNMIK-ut

Ministrja e Punëve të Jashtme dhe Diasporës e Kosovës, Donika Gërvalla-Schwarz, ka shpallur person non-grata një zyrtar rus të UNMIK-ut në Kosovë

Continue Reading

Vazhdon kriza në Jemen edhe pas Marrëveshjes së Stokholmit në 2018

Edhe pse kanë kaluar 3 vjet nga nënshkrimi i Marrëveshjes së Stokholmit midis qeverisë legjitime të njohur ndërkombëtarisht të Jemenit dhe

Continue Reading

Raport: Gjatë pandemisë, kishte rritje të islamofobisë ‘online’

Në vitin 2020 është regjistruar një rritje e islamofobisë në internet pas vendosjes së karantinave kundër përhapjes së koronavirusit të ri

Continue Reading

Regjimi i Asadit dhe mbështetësit e tij vranë 210 civilë gjatë një viti duke shkelur armëpushimin në Idlib

Sipas raportit të Drejtorisë së Koordinimit të Reagimit Emergjent të Sirisë, gjithsej 210 civilë e kanë humbur jetën brenda një viti në sulmet që

Continue Reading