2019, një vit i hidhur për Shqipërinë

2019-a la një shije të hidhur për vendin. Viti nisi me një konflikt në rritje politik që shpërtheu në protesta shpesh të dhunshme të opozitës, e

Continue Reading

Antiterrorizmi/ Erdogan: Nga Moldavia presim dorëzimin e shkollave të FETO-s tek Fondacioni Maarif

Ankara- Presidenti turk Rexhep Erdogan dhe presidenti i Moldavisë, Igor Dodon, dolën sot në një konferencë të përbashkët shtypi në

Continue Reading

Kosovë/ KMDLNJ: Të drejtat e besimit dhe praktikimit të fesë janë të drejta të njeriut

Prishtinë – Këshilli për Mbrojtjen e të Drejtave e të Lirive të Njeriut ka reaguar ndaj deklaratës së Don Shan Zefit se Vatikani nuk e njeh

Continue Reading

Al Sisi dhe Makron diskutojnë për zhvillimet e fundit në Libi

Presidenti egjiptian Abdel Fattah al-Sisi zhvilloi një diskutim me homologun e tij francez Emmanuel Macron me temë zhvillimet e fundit në Libi,

Continue Reading

Ish-kryeministri kroat Ivo Sanader dënohet me burg për çështjen e korrupsionit të naftës

Zagreb- Një gjykatë kroate e ka dënuar ish-kryeministrin kroat, Ivo Sanader, me 6 vjet burgim, për pranimin e një ryshfeti prej disa miliona

Continue Reading

Kërkesa e Presidencës/ Teatri kombëtar “kalon” në Kushtetuese

Një shkresë e shpërndarë edhe në media tregon se Gjykata Kushtetuese ka vendosur të marrë në shqyrtim kërkesën e Presidentit Ilir Meta për

Continue Reading

Bilanci i tërmetit/ Çuçi: Mbi 10 mijë banorë në çadra. Kryeministri propozon Hoxhollin si sekretar të komitetit të Rindërtimit

Mbi 10 mijë banorë të prekur nga tërmeti i 26 nëntorit ndodhen në çadra. Ky është raporti që paraqiti Ministri i Bujqësisë Bledi Çuçi, në

Continue Reading

Turqia përshëndet vendimin e Mbretërisë së Bashkuar për YPG/PKK-në

Zëdhënësi i Ministrisë së Punëve të Jashtme, Hami Aksoy, publikoi dje një deklaratë me shkrim në përgjigje të një pyetjeje lidhur me vendimin e

Continue Reading

Ekspertja e OKB-së: Gjykimi saudit mbi vrasjen e Khashoggit, “antitezë e drejtësisë”

Gjenevë – Ekspertja e OKB-së për të drejtat e njeriut, Agnes Callamard, dënoi gjykimet me vdekje të gjykatës saudite për vrasjen e vitit

Continue Reading

Të gjithë në Evropë po presin Gjermaninë dhe sinjalet nga ky vend

Nga Fabian von der Mark, “DW” Qeveria gjermane synonte në fakt që para dy vitesh të fillojë me mbështetjen e fuqishme të Evropës.

Continue Reading