Patriarkana ortodokse greke dënon ashpër sulmin izraelit në kompleksin e saj në Gaza

Patriarkana Ortodokse Greke në Jerusalem dënoi ashpër bombardimin izraelit të Qendrës Kulturore Ortodokse në Gaza Patriarkana tha se bombardimi

Continue Reading

Qindra palestinezë të vrarë nga sulmet izraelite në kampin e refugjatëve Jabalia

Zëdhënësi i Ministrisë së Brendshme në Gaza ka njoftuar se qindra palestinezë janë vrarë dhe shumë të tjerë janë plagosur në një seri sulmesh

Continue Reading

Erdoğan: Izraeli, me mbështetjen e SHBA-së dhe Evropës, po kryen krime kundër njerëzimit në Gaza

Presidenti i Türkiyes, Recep Tayyip Erdoğan, ka deklaruar se Izraeli, me mbështetjen e SHBA-së dhe Evropës, gjatë 25 ditëve të fundit po kryen

Continue Reading

OBSH: Sulmet rreth Spitalit Turko-Palestinez në Gaza janë jashtëzakonisht shqetësuese

Drejtori i Përgjithshëm i Organizatës Botërore të Shëndetësisë (OBSH), Tedros Adhanom Ghebreyesus, deklaroi se sulmet ajrore rreth Spitalit të

Continue Reading

Ministria e Brendshme në Gaza: Forcat izraelite po depërtojnë thellë në veri dhe qendër të Gazës

Ministria e Brendshme në Gaza njoftoi se mjete të blinduara izraelite po depërtojnë thellë në veri dhe qendër të Gazës. “Mjetet ushtarake

Continue Reading

Princi i Kurorës së Kuvajtit: Lufta e Izraelit kundër Gazës shkel ligjin ndërkombëtar

Princi i Kurorës së Kuvajtit, Meshaal al-Ahmed al-Jaber al-Sabah, tha se Izraeli ka shkelur ligjin ndërkombëtar në luftën që ka nisur kundër

Continue Reading

Gaza, rritet në 8.525 numri i të vrarëve nga sulmet izraelite

Ministria e Shëndetësisë në Gaza njoftoi se numri i të vrarëve nga sulmet e vazhdueshme izraelite në enklavën e bllokuar është rritur në 8.525.

Continue Reading

Pretendohet se SHBA-ja ka një bazë të fshehtë ushtarake në Izrael

Pretendohet se SHBA-ja ka një bazë në Izrael “kundër rreziqeve që mund të vijnë nga Irani”, ekzistencën e së cilës e mohon. Sipas

Continue Reading

OKB thotë se shënjestrimi i spitaleve përbën shkelje të ligjit ndërkombëtar humanitar

Zëdhënësja e zyrës së OKB-së për të drejtat e njeriut, Elizabeth Throssell, tha se shënjestrimi i spitaleve “do të përbënte shkelje të

Continue Reading

UNICEF: Gaza është shndërruar në një varrezë të fëmijëve

Fondi i Kombeve të Bashkuara për Fëmijët (UNICEF) alarmoi për rritjen e numrit të fëmijëve të vdekur në Rripin e Gazës që nga 7 tetori, kur

Continue Reading