Të paktën 48 të vdekur në protestën anti-OKB në RD të Kongos

Të paktën 48 persona kanë humbur jetën në përleshjet mes policisë dhe protestuesve anti OKB-së në Republikën Demokratike të Kongos. Forcat e

Continue Reading

Administrata ushtarake në Niger do ta dëbojë ambasadorin e Francës

Administrata ushtarake në Niger njoftoi se i është hequr imuniteti ambasadorit francez në Niamey, Sylvain Itte, dhe se i njëjti do të dëbohet. Më

Continue Reading

Lavrov: Rusia e gatshme të rrisë furnizimet e gazit për Turqinë

Ministri i Jashtëm rus Sergey Lavrov tha sot se vendi i tij është i gatshëm të rrisë furnizimet me gaz për Türkiyen dhe të zbatojë marrëveshjet

Continue Reading

Fidan: Vazhdojnë përpjekjet për rikthimin e marrëveshjes së drithit të Detit të Zi

Një paketë e re propozimesh e përgatitur nga OKB-ja me kontributet e Türkiyes mund të ringjallë Iniciativën e Drithërave të Detit të Zi, tha sot

Continue Reading

Arrestohet drejtori i zjarrfikëses së Cërrikut, akuzohet për krim zgjedhor

Vihet në pranga drejtori i shërbimit zjarrfikës së Cërrikut, Artion Taçi. Mësohet se ai akuzohet për ushtrim ndikimi të paligjshëm dhe krim

Continue Reading

Osmani takon kongresmenin Turner: Kosova ka bërë shumë për shtensionimin e situatës në veri

Presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani, ka thënë të enjten gjatë një takimi me kongresmenin amerikan, Mike Turner, se Kosova ka bërë hapa

Continue Reading

Një grup studentësh nga Turqia u pritën në vizitë nga Bashkësia Islame e Kosovës

Kryetari i Bashkësisë Islame të Kosovës (BIK), myftiu Naim Tërnava, ka pritur në takim një grup studentësh nga Türkiye, të cilët udhëhiqeshin nga

Continue Reading

Një grup armenësh sulmuan ambasadën e Azerbajxhanit në Bejrut

Një grup me origjinë armene sulmoi ndërtesën e ambasadës së Azerbajxhanit në Bejrut, kryeqytetin e Libanit, me bojë dhe shishe me eksploziv. Në

Continue Reading

Balla: Rezultate konkrete kundër narkotikëve, domosdoshmëri të shkohet tek “kokat” e këtyre grupeve kriminale

Ministri i Brendshëm Taulant Balla i ka kërkuar Policisë së Shtetit dhe agjencive të tjera, të intensifikojnë goditjet kundër grupeve kriminale

Continue Reading

Rusia vendos veto ndaj projektrezolutës së OKB-së mbi zgjatjen e sanksioneve ndaj Malit

Rusia vendosi veto ndaj projektrezolutës në Kombet e Bashkuara (OKB) e cila parashikon zgjatjen e afatit të sanksioneve ndaj Malit edhe me një

Continue Reading